Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-02-09

NOWE EKSPONATY W DOBRZYCKICH ZBIORACH

Szymon Balcer


W ostatnich dniach dobrzyckie Muzeum Ziemiaństwa wzbogaciło się o 5 egzemplarzy zabytkowej broni palnej z XVIII i XIX wieku. Trzy spośród nich to kapiszonowe strzelby myśliwskie – dwie dubeltówki i  jedna strzelba jednolufowa. Egzemplarze te pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku (lata 30. i 40.). Zakupione egzemplarze zapewne używane były podczas często organizowanych w tamtym czasie polowań. Broń ta wyposażona jest już w zamek kapiszonowy, który w dużym stopniu ułatwiał i  uskuteczniał oddanie strzału (w porównaniu do zamka skałkowego zamek kapiszonowy nie był wrażliwy na warunki pogodowe). 

Pozostałe zakupione dwa egzemplarze broni to strzelby typu wschodniego. Starsza, pochodząca z  połowy XVIII wieku wyprodukowana została w Turcji lub na Bałkanach. Drugi egzemplarz prawdopodobnie został „zmontowany” już w XX wieku dla potrzeb kolekcjonerskich z zachowanych dawnych oryginalnych elementów: XVIII – wiecznego turecko-bałkańskiego zamka skałkowego i  belgijskiej lufy ośmiobocznej z I poł. XIX wieku. Jak wskazuje znawca zagadnienia Pan Jacek Witecki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, karabin ten „obrazuje europejską fascynację wschodnim uzbrojeniem trwającą od XVII w. po czasy współczesne. Egzemplarze takie służyły celom reprezentacyjnym i były ozdobą wielu polskich dworów”.

 

Nowo pozyskane obiekty prezentowane są w dawnym gabinecie pana domu – saloniku kominkowym.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER