2018-01-03

ODESZLI PRZYJACIELE MUZEUM

Pan Mirosław Kownacki był pomysłodawcą i opiekunem plenerów malarskich w Dobrzycy, które po raz pierwszy zorganizowane w 2004 roku kontynuowane są po dziś dzień. Z jego inicjatywy uczestniczyli w nich znani malarze m.in. pochodzący z tych rejonów Antoni Górnik. Ponadto szerokie zainteresowania sztuką, skłaniały pana Mirosława do licznych wystąpień podczas wiernisaży i muzealnych wydarzeń. Wśród Dobrzyczan znany był jednak przede wszystkim jako zaangażowany, pełny pasji nauczyciel historii - wychowawca wielu pokoleń, a także jako działacz społeczny m.in. członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej czy członek-założyciel, a następnie członek honorowy bractwa św. Tekli. Za swją działalność na polu społecznym został w 2014 roku Honorowym Obywatelem Gminy Dobrzyca.

Pan Stanisław Jan Rostworowski był znanym dziennikarzem, publicystą i katolickim działaczem społecznym. W pracy dla PTZ - pełnił funkcję sekretarza Zarządu Głównego i członka Zarządu Oddziału Warszawskiego - najwięcej czasu i zaangażowania poświęcił przede wszystkim kwartalnikowi "Wiadomości Ziemiańskie". Jak sam uważał jego największym dziełem była "Monografia Rodziny Rostworowskich...", którą tworzył 19 lat. Został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, był laureatem I Nagrody im. Witolda Hulewicza, a także Nagrody Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Nagrody Zygmunta Glogera w Łomży. W Dobrzyckim muzeum współorganizował wystawy i zjazdy dotyczące historii rodziny Rostworowskich.

Rodzinie i najbliższym składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.