Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-12-12

MALARZ EPOKI STANISŁAWA AUGUSTA WKRÓTCE W DOBRZYCY!

Marcello Bacciarelli był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Swoja karierę rozpoczynał na dworze drezdeńskim króla polskiego Augusta III. W 1766 roku przeniósł się do Warszawy i nawiązał kontakty z nowo wybranym królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Na jego polecenie utworzył na Zamku Królewskim w Warszawie Malarnię Królewską, w której kształcił wybitnych polskich artystów m. in. Kazimierza Wojniakowskiego i Zygmunta Vogla. W 1768 roku otrzymał od króla szlachectwo wraz z herbem własnym. Na polecenie króla wykonał Bacciarelli szereg scen z historii Polski oraz poczet królów polskich do Pokoju Marmurowego na Zamku Królewskim w Warszawie. Najbardziej jednak interesowało go malarstwo portretowe. Samych portretów króla Stanisława Augusta pozostawił ponad 30. Sportretował także członków najbliższej rodziny królewskiej i polskiej arystokracji. Do tych obrazów należy prezentowany w dobrzyckim pałacu portret Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej, córki wojewody lubelskiego Jana Jakuba Zamoyskiego i siostry Stanisława Augusta, Ludwiki z Poniatowskich. Słynęła z urody i chorobliwej dumy. Była kilkakrotnie portretowana przez Marcelego Bacciarelllego (także na życzenie króla). Istnieją hipotezy mówiące, że rysy Urszuli ma alegoria sprawiedliwości na malowidle Bacciarellego w nadprożu do sali audiencyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Już 5 stycznia zapraszamy Państwa na pierwszą w naszym Muzeum WYSTAWA JEDNEGO OBRAZU. Prezentowany w tym czasie zostanie właśnie portret Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej pędzla Marcello Bacciarellego. Więcej informacji na stronie już wkrótce.

 FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER