Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-11-13

KONFERENCJA „GENIUS LOCI W PROGRAMACH MUZEÓW”

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy zaprasza w dniach 26-27 listopada 2015 r. na konferencję poświęconą relacji genius loci i programów działalności muzeów:

1. Budowanie programu muzeum. Historia miejsca jako czynnik podnoszący walor siedziby muzeum, niekoniecznie jako oś budowania programu.

2. Dawna tradycja jako centrum programu działalności muzeum, a oczekiwania zwiedzających.

Zapraszamy wszystkie muzea mające w swoim programie kultywowanie tradycji szlacheckiej i ziemiańskiej jak również posiadające kolekcje związane z tą tematyką.

Do programu konferencji pierwszego dnia zaprosiliśmy pana Piotra Górajca, zastępcę dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który pracował przy kształtowaniu programu dla tej instytucji w oparciu o wybrany fragment historii Wilanowa.

Natomiast drugiego dnia pan Maciej Rydel dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego opowie o swoich kontaktach zarówno z muzeami, jak i z byłymi właścicielami dworów. Uzupełnieniem będzie prezentacja działalności Akademii Dziedzictwa Dworu Polskiego, której kurator pan Jerzy Mańkowski przedstawi jej cele oraz plany działania.

W dyskusji oczekujemy wymiany poglądów, uwag, a w szczególności dobrych praktyk, jak kształtować działalność muzeów w domach historycznych, aby nie zaniedbywać znaczenia „genius loci”, ale też jak organizować działalność w muzeum eksponującym historię miejsca, aby sprostać oczekiwaniom zwiedzających.

Konferencja organizowana jest we współpracy z:
Forum Muzeów Domów Historycznych, Stowarzyszenie Geniu Loci,
Polskim Towarzystwem Ziemiańskim,
przy udziale pana Waldemara Rataja z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Współorganizatorem jest pan Tomasz Klauza, właściciel Muzeum Napoleońskiego oraz Muzeum Gwiezdnych Wojen w Witaszycach, gdzie będzie zorganizowana dyskusja przy kolacji w pierwszym dniu konferencji.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER