Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-10-22

MAŃKOWSCY HERBU ZAREMBA

Rodzina Mańkowskich h. Zaremba pochodzi z Mańkowa w powiecie kaliskim (ob. miejscowość zaginiona), które stanowiło część klucza kalinowskiego, głównego gniazda rodu Zarembów. Ich pierwszym znanym przedstawicielem był Jan Mańkowski wspomniany w 1396 r. Swoją późniejszą pozycję rodzina osiągnęła po osiedleniu się na Rusi: najpierw na Wołyniu, następnie na Podolu. O ich pozycji finansowej decydowały nie tylko areały posiadanej ziemi, ale również założone przez nich cukrownie: Mojówka, Berszada - własność Józefa Mańkowskiego, Pawła Woronieckiego i Henryka Lipkowskiego, Udycz - własność Jana, syna Walerego Mańkowskiego i Stanisława, syna Wacława Mańkowskiego, Monastyrzyska - własność Jadwigi Mańkowskiej i Jana Mańkowskiego oraz Krasiłów - własność Marii Mańkowskiej.

Tymczasem w Wielkopolsce linia Teodora, poprzez jego małżeństwo z Bogusławą Dąbrowską, córką generała i twórcy Legionów Polskich, Jana Henryka Dąbrowskiego, zaczęła w okresie zaborów żyć własnym bytem, w oparciu o legendę generała. Na uwagę zasługują nawiązane przez nią znajomości z Kajetanem Koźmianem, Fryderykiem Chopinem i Józefem Marią Hoene-Wrońskim.

Przygotowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ekspozycja ukazuje rodzinę od strony gospodarności i dużej odpowiedzialności społecznej. 

Zapraszamy 5 listopada o godz. 14:00 do Panteonu w dobrzyckim parku na wernisaż wystawy planszowej. Spotkanie uświetnią swoją obecnością przedstawiciele rodu z linii wielkopolskiej z Brodnicy.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER