Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-09-11

NOWA PUBLIKACJA O WŁAŚCICIELACH DOBRZYCYW ramach wydawanej przez nasze Muzeum serii wydawniczej "Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy" (jej tom I stanowi monografia autorstwa p. Kazimierza Balcera "OGRÓD ANGIELSKI GUSTOWNY I W ROŚLINY BOGATY") ukazała się kolejna publikacja "Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów". Jest to monografia wieloautorska, stanowiąca pokłosie naszej ubiegłorocznej KONFERENCJI NAUKOWEJ i zawieraca artykuły zasłużonych badaczy przedmiotu, ukazujące postacie dawnych panów na Dobrzycy na tle czasów, w których żyli i wydarzeń, w których brali udział. 

Całość otwiera artykuł prof. Tomasza Jurka poświęcony nieco tajemniczemu założycielowi Dobrzycy TUMLINOWI oraz początkom lokowanego przezeń w 1440 r. miasteczka.

Kolejne teksty prof. Michała Zwierzykowskiego i jego ucznia Grzegorza Glabisza koncentrujących na postaciach osiemnastowiecznych włascicieli miasteczka i rezydencji - wytrwałemu stronnikowi Stanisława Leszczyńskiego, a następnie oficjałowi gnieźnieńskiemu ALEKSANDROWI GORZEуSKIEMU (1671-1754), jego synowi ANTONIEMU GORZEŃSKIEMU (1710-1773) orazdzierżawiącemu od niego włosci WOJCIECHOWI RYDZYŃSKIEMU (1721-1770) - pierwszemu przywódcy konfederacji barskiej w Wielkopolsce.

GEN. AUGUSTYN GORZEŃSKI (1743-1816), twórca dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego, jest bohaterem tekstów Kazimierza Balcera i prof. Ryszarda Mączyńskiego - ukazują one działalność gospodarczą generała i jego kontakty z architektem Stanisławem Zawadzkim.

Postać następcy gen. Gorzeńskiego, jego siostrzeńca, GEN. KAZIMIERZA TURNO (1778-1817) omawia artykuł badacza generalicji napoleońskiej prof. Jarosława Czubatego, a dzieje rezydencji i jej włascicieli po jego smierci, ukazane w interesujący sposób na tle losów ziemianstwa polskiego w XIX i na pocz. XX w., przedstawia tekst autorstwa prof. Witolda Molika.

Ostatni artykuł - p. Elżbiety Jakimek-Zapart - poswięcony jest natomiast postaci JANINY CZARNECKIEJ (1902-1978) łaczniczki Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", sądzonej w procesie jego IV Zarządu i więzionej wiele lat w okresie stalinowskim.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER