Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-08-25

JÓZEF WYBICKI I GENERAŁOSTWO GORZEŃSCY


     

Fragment strony tytułowej opery Wybickiego "Kmiotek" (wydanie z 1788 r.) zadedykowanej Aleksandrze ze Skórzewskich Gorzeńskiej (domena publiczna,
ŹRÓDŁO) - na naszej wystawie prezentujemy rękopis utworu i związany z nim list dotyczący jego wystawienia w pałacu w Radomicku. 


Jeden z ciekawszych wątków eksponowanej w naszym pałacu wystawy czasowej ''JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE'' stanowią związki jej głównego bohatera z GEN. AUGUSTYNEM GORZENSKIM (1743-1816), twórcą dobrzyckiego założenia palacowo-parkowego.

Ich początki datują się one jeszcze z początku lat siedemdziesiątych XVIII w., gdy obydwaj obracali się w kręgu GENERAŁOWEJ MARIANNY SKÓRZEWSKIEJ. Wybicki trafił tam w latach konfederacji barskiej, gdy przy pomocy generałowej, znanej z dobrych stosunków z władcą Prus Fryderykiem II, zabiegać miał o jego poparcie dla sprawy konfederackiej. Choć polityka pruskiego monarchy sprawiała, że misja ta od początku nie miała szans powodzenia dla Wybickiego była ważnym wydarzeniem osobistym – w otoczeniu Skórzewskiej poznał bowiem kuzynkę jej męża, a swoją przyszłą żonę – Kunegundę Drwęcką.

O jej rękę Wybicki poprosił Mariannę Skórzewską wkrotce po upadku konfederacji barskiej. Ukochaną poślubił 17 października 1773 r. w należącej do Skórzewskich Margońskiej Wsi. Wkrótce potem zmarła generałowa Skórzewska, a pozostałymi po niej interesami rodzinno-majątkowymi zajął się właśnie nasz bohater, wspólpracując w tym względzie z Augustynem Gorzeńskim, za którego wyszła młodsza z osieroconych córek Marianny, Aleksandra (1759-1801). Świadkiem na ich ślubie w lutym 1774 r. był właśnie Wybicki, a żywe kontakty pomiędzy obiema rodzinami utrzymywały się również i w latach następnych, także i po smierci Kunegundy (17 czerwca 1775 r.).

Ożywiły się one ponownie w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdy po zawarciu kolejnego małżeństwa z Esterę Wierusz-Kowalską i niepowodzeniu części swych planów politycznych Wybicki znów musiał poświęcić większą uwagi sprawom rodzinnym i majątkowym. Wowczas to, gdy generał Augustyn Gorzeński pełnił liczne funkcje u boku króla, Wybicki sprawował zarząd nad majątkiem dobrzyckim i dzierżawił folwark Koryta i w związku z tym wraz z rodziną przez kilka lat niemal stale przebywał  w Dobrzycy, tam też przyszedł na świat jego młodszy syn Józef Franciszek (ur. 13 III 1788 r.). Wybickich odnotowują też dobrzyckie księgi metrykalne i eksponowana na wystawie księga wpisów cechu szewskiego w miasteczku.

O bliskich związkach z rodziną Gorzeńskich szczególnie dobitnie świadczą również kolejne prezentowane na wystawie eksponatów, związane tym razem z twórczością literacką Wybickiego – pochodzący ze zbiorów Poznanskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk rękopis opery „Kmiotek”, zadedykowanej Aleksandrze ze Skórzewskich Gorzeńskiej oraz wypożyczony przez wrocławskie Ossolineum list Wybickiego dotyczący jej wystawienia w 1787 r. w pałacu Radomicku, należącym do siostry gen. Gorzeńskiego, Korduli Turnowej.

Więcej na temat związków Wybickiego z rodziną Gorzeńskich bedzie mozna dowiedzieć się z referatu dr. Jacka Kowalkowskiego na konferencji "DOBRZYCCY BOHATEROWIE CZASÓW NAPOLEOŃSKICH", na ktorą zapraszamy już 8 września br.

Prócz powyższego, zapraszamy również do zapoznania się z innymi wątkami naszej wystawy i zwiazanymi z nimi obiektami - można na niej obejrzeć m.in. FAKSYMILE RĘKOPISU ''MAZURKA DĄBROWSKIEGO'', ''ŚMIERĆ BERKA JOSELEWICZA'' HENRYKA PILATTIEGO czy ''PRZEJŚCIE PRZEZ BEREZYNĘ'' JULIANA FAŁATA.

Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER