Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-07-12

210 LAT TEMU - POKOJ W TYLŻY i POWSTANIE KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO


Adolphe Roehm, Spotkanie Aleksandra I i Napoleona I 25 czerwca 1807 r., domena publiczna (ŹRÓDŁO).


210 lat temu, 7 i 9 lipca 1807 r. Napoleon podpisał z carem Rosji I Aleksandrem I i królem Prus Fryderykiem Wilhelmem III traktaty pokojowe, które zakończyły trwajacą od jesieni poprzedniego roku wojnę z IV koalicją antynapoleońską, rozpoczętą świetnymi zwycięstwami francuskimi nad armią pruską pod Jeną i Auerstedt 14 października 1806 r., a zakończoną niezwykle krwawą bitwą z armią rosyjską pod Frydlandem 14 czerwca 1807 r. (w tej ostatniej na czele swego pułku wziął udział późniejszy właściciel dobrzyckiego pałacu GEN. KAZIMIERZ TURNO (1778-1817) - wykonana przezeń szarża, prócz orderu Legii Honorowej, przyniosła mu uznanie samego Napoleona).

Jednym z najważniejszych postanowień obu traktatów było utworzenie z ziem drugiego i trzeciego zaboru pruskiego państewka nazwanego Księstwem Warszawskim, którego tron oddano królowi saskiemu. Niewielkie obszarem, w dodatku z powodów politycznych nie nazwane Polską i pozostające pod faktycznym protektoratem napoleońskiej Francji, stanowiło wprawdzie jedynie namiastkę polskiej państwowości - jego powstanie w znacznej mierze przekreślało dzieło rozbiorów, a dla ówczesnej generacji Polaków niosło w sobie olbrzymi ładunek nadziei. Liczono, ze jest to jedynie pierwszy krok ku odbudowie dawnej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej.

Powstanie Księstwa było też ukoronowaniem rozpoczętych przeszło dziesięć lat wcześniej wysiłków zwolenników odbudowy Polski w oparciu o skłóconą z zaborcami Francję, wśród których naczelną odgrywali twórcy Legionów Polskich we Włoszech - JÓZEF WYBICKI (1747-1822) i GEN. JAN HENRYK DĄBROWSKI (1755-1818). Ich energia i zdolności organizacyjne w decydującej mierze przyczyniły się też do tego, że w momencie zawarcia traktatu tylżyckiego tworzone od listopada 1806 r. polskie struktury administracyjne i wojskowe stanowiły już sprawnie działającą machinę państwową.

Więcej na ten temat Wybickiego, Legionów, a także Księstwa Warszawskiego i jego epoki można dowiedzieć się z naszej wystawy czasowej ''JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE'', która bedzie eksponowana w dobrzyckim pałacu do konca września br.

Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER