2017-06-19

OTWARCIE WYSTAWY O RODZINIE WICHLIŃSKICH

W dniu 24 czerwca zapraszamy na otwarcie wystawy planszowej "Wichlińscy herbu Sas. Dla Ziemi Kujawskiej o Ojczyzny", w Panteonie, o godzinie 15.00. Rodzina Wichlińskich herbu Sas znana jest w Wielkopolsce od XVIII w. Głównym ich majątkiem była Unia w powiecie wrzesińskim. Jedna z dwóch gałęzi osiadła w okresie zaborów na Kujawach, nabywając majątki Tuczno i Helenowo pod Inowrocławiem. Wystawa prezentuje archiwalne zdjęcia pałacu w Tucznie, jak równiez zdjęcia i biogramy najbardziej zasłużonych przedstawicieli rodziny Wichlińskich, którzy byli znanymi na Kujawach rolnikami, działaczami kółek rolniczych i zasłużonymi powstańcami wielkopolskimi. Aż dwóch członków tej rodziny, Włodzimierz i Stanisław, zginęło w czasie słynnej "makabrycznej nocy" 22/23 X 1939 r. w inowrocławskim więzieniu, zamordowanych, wraz z 54 innymi przedstawicielami okolicznej inteligencji, przez pijanych Niemców. Krwawy ten epizod pokazany będzie na filmie dokumentalnym, zrealizowanym przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne. Lata powojenne też nie okazały się łaskawe dla rodziny, która była prześladowana przez władze komunistyczne za działalność w AK.