Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-05-08

208 LAT TEMU.... BEREK JOSELEWICZ I GEN. KAZIMIERZ TURNO
Henryk Pilatti, Śmierć Berka Joselewicza, olej na płótnie, 1867, domena publiczna (ŹRÓDŁO).

208 lat temu, 5 maja 1809 r., w potyczce z huzarami austriackimi pod Kockiem zginął słynny żydowski kawalerzysta BEREK JOSELEWICZ (1764-1809) – weteran powstania kościuszkowskiego, podczas którego zgłosił się na ochotnika do wojska polskiego i sformował własny pułk, złożony z ochotników narodowości żydowskiej, następnie przez wiele lat żołnierz Legionów Polskich we Włoszech, a w końcu armii Księstwa Warszawskiego.

O ile postać Berka Joselewicza na trwale zakorzeniła się w tradycji polskiej i żydowskiej, często zapomina się o fakcie, że zginął on jako żołnierz 5 pułku strzelców konnych dowodzonego ówczesnego pułkownika, a późniejszego generała i właściciela Dobrzycy KAZIMIERZA TURNO (1778-1817).
  
Więcej informacji o tym ciekawym epizodzie, a także całym konflikcie polsko-austriackim 1809 r. i epoce napoleońskiej można znaleźć na eksponowanej w naszym pałacu wystawie ''JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE'', do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Eksponowane na wystawie obiekty ukazują najważniejsze wydarzenia związane z „Mazurkiem Dąbrowskiego”, dziejami Legionów Polskich we Włoszech, przełomowym rokiem 1806 i historią Księstwa Warszawskiego. Wśród dzieł malarstwa i grafiki, obok obrazów Januarego Suchodolskiego i Juliana Fałata czy słynnego cyklu ''Pieśń Legionów'' Juliusza Kossaka, eksponowany jest również reprodukowany tutaj obraz Henryka Pilattiego przedstawiający śmierć Berka Joselewicza. O militarnym obliczu epoki przypomina zaś zgromadzona w salach pałacu kolekcja broni czasów napoleońskich.

To wszystko to oczywiście tylko uzupełnienie dla postaci głównego bohatera wystawy - twórcy hymnu narodowego JÓZEFA WYBICKIEGO (1747-1822). Na wystawie zobaczyć można jego nieliczne zachowane wizerunki, faksymile rękopisów ''Pieśni Legionów'', podpisywane przezeń odezwy i druki z lat 1806-1809 oraz rękopisy dokumentujące zapomniany obecnie dobrzycki epizod Wybickiego.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER