Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-04-25

WYSTAWA POPLENEROWA ''ZIEMIAŃSKIE KLIMATY''

Ewa Żelewska Wsiołkowska, "Psienie Ostrów",  akryl na płótnie, format 60x80 cm.

Trzeci już plener malarski „ZIEMIAŃSKIE KLIMATY” zorganizowany przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, odbył się pomiędzy 29 sierpnia a 11 września 2016 r. Podobnie jak w latach wcześniejszych, jego założeniem było stworzenie malarskich wizerunków siedzib ziemiańskich w oparciu o dziesięć wybranych obiektów zabytkowej architektury z terenów województwa wielkopolskiego.

Tym razem jako źródła inspiracji posłużyły pałace w Zakrzewie, Bugaju, Broniszewicach, Bugaju, Lewkowie, Sobótce i Gutowie  oraz dwory w Psieniu Ostrów, Żegocinie i Kurcewie leżące w powiatach pleszewskim i ostrowskim. Odwiedzane miejsca różniły się stylem, funkcją, wielkością, kolorystyką i otoczeniem, a przede wszystkim obecną kondycją.

Artyści biorący udział w plenerze – Halina Borys, Bogusław Doba, Maria Kania, Marek Madej, Agnieszka Niżegorodcew, Barbara Pierzgalska, Andrzej Sibilski, Małgorzata Turnau, Piotr Turnau oraz Ewa Żelewska-Wsiołkowska – starali się przetransponować na obrazy swoje odczucia i wrażenia, oddać na płótnie specyficzny klimat otaczający dawne siedziby rodów ziemiańskich i arystokratycznych.

W ciągu dwóch tygodni stworzyli ponad trzydzieści prac znacząco różniących się techniką, charakterem i sposobem interpretacji zastanej rzeczywistości. Część z nich powiększyła tworzoną w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy kolekcję obrazów siedzib ziemiańskich, dobitnie oddającą piękno zachowanych do dziś zabytków kultury materialnej i dziedzictwa narodowego.

Na wystawie ogladać będzie mozna równiez m.in. obrazy Małgorzaty Turnau, w tym widoczny na zdjęciu "Pałac Bagatela" , olej na płótnie, format 60 x 80 cm.
                                                      
                                                                                                                                         

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER