Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-04-11

WYSTAWA ''JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE''

220 lat temu we włoskim miasteczku Reggio Emilia powstały słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, które odtąd towarzyszyły Polsce i Polakom we wszystkich – dobrych i złych - momentach narodowych dziejów, stając się w końcu 90 lat temu hymnem państwowym. Uczczenie obu tych rocznic stawia sobie za cel najnowsza wystawa czasowa Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy "Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie", poświęcona w pierwszym rzędzie postaci twórcy „Mazurka” – Józefowi Wybickiemu (1747-1822) oraz epoce napoleońskiej, z którą nieodłącznie związane są początki późniejszego hymnu narodowego. Na jej wernisaż wystawy, którą we wnętrzach dobrzyckiego pałacu będzie można oglądać do końca września br., zapraszamy już 23 kwietnia o godz. 15.00!

Eksponowane na wystawie obiekty ukazują najważniejsze wydarzenia związane z „Mazurkiem Dąbrowskiego”, dziejami Legionów Polskich we Włoszech, przełomowym rokiem 1806 i historią Księstwa Warszawskiego. Spośród dzieł malarstwa i grafiki można tu wymienić m.in. pochodzące z Muzeów Narodowych w Poznaniu i Warszawie obrazy Januarego Suchodolskiego, portret księcia warszawskiego Fryderyka Augusta pędzla Marcello Bacciarellego czy użyczony przez Muzeum Narodowego we Wrocławiu słynny cykl „Pieśń Legionów” Juliusza Kossaka.

Nie mniej warte uwagi są druki, których największą część wypożyczyła Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowe w Gdańsku – obok dziewiętnastowiecznego faksymile zaginionego rękopisu „Mazurka” w gablotach można oglądać liczne podpisane przez Wybickiego odezwy, które odegrały tak wielką rolę w mobilizowaniu społeczeństwa i organizacji państwa na przełomie 1806 i 1807 r. Dalsze wydawnictwa oraz liczne monety i medale pamiątkowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu ilustrują rolę „Mazurka Dąbrowskiego” jako pieśni narodowej w ciągu kolejnych dwóch stuleci.

O militarnym obliczu legionowej epopei przypomina również użyczona przez Muzea Narodowe w Kielcach i Poznaniu  oraz Muzeum Wojska Polskiego broń epoki napoleońskiej, z tak charakterystycznymi dla tego okresu karabinami wzorów M1777 i AN IX, szablami ANXI czy pistoletami AN XIII na czele.

Nie zabraknie również eksponatów ilustrujących wcześniejsze i późniejsze etapy życia bohatera wystawy, w tym zwłaszcza ukazujących jego związki z Dobrzycą i rodzinami Górzeńskich oraz Turnów. Warto tu zwrócić uwagę m.in. na udostępnione przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich listy opisujące przygotowania do wystawienia dla obu rodzin opery „Kmiotek” czy napisany przez Wybickiego statut cechu szewskiego w Dobrzycy, przechowywany obecnie w Bibliotece Kórnickiej PAN.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER