Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-03-10

WYSTAWA ''ROTMISTRZ WITOLD PILECKI - ZWYCZAJNY BOHATER''

W dniu 27 marca 2017 r. o godz. 11:30 w Urzedzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbędzie się otwarcie wystawy planszowej
"Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater", które do tej pory prezentowana była w szkołach średnich na obszarze południowej Wielkopolski.

Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Nauczycieli w Kaliszu. Wystawa ukazuje drogę życiową patrona żołnierzy wyklętych – Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, opracowaną w oparciu o materiały przekazane przez syna rotmistrza – Andrzeja. Wystawa koncentruje się przede wszystkim na działalności konspiracyjnej prowadzonej przez Pileckiego w obozie w Oświęcimiu, do którego trafił jako ochotnik z misją zleconą przez konspiracyjną Tajną Armię Polską. Oprócz tego, wystawa ukazuje również dzieciństwo i młodość rotmistrza, jego życie jako ziemianina i wojskowgo oraz działalność w kolejnych organizacjach społecznych i gospodarczych w okresie II RP. Istotną częścią ekspozycji są także dramatyczne powojenne dzieje Pileckieggo – od powrotu do kraju z misją zleconą przez gen. Władysława Andersa, przez proces i śmierć z rąk komunistycznych oprawców w maju 1948 r., aż po próby rehabilitacji rotmistrza, jego ułaskawienie w 1990 r. i pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego i awans do stopnia pułkownika.


Ekspozycję będzie można oglądać w salach Urzędu Marszałkowskiego do 31 marca 2017 r.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER