Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-03-01

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


    W 66 rocznicę zamordowania PPŁK. ŁUKASZA CIEPLIŃSKIEGO (1913-1951) i innych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, po raz siódmy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on również tysiące innych poległych i zamordowanych członków konspiracji i partyzantki antykomunistycznej oraz jeszcze liczniejszą rzeszę uwięzionych i represjonowanych w komunistycznych więzieniach.


Wśród nich była również mieszkająca do 1939 r. w dobrzyckim pałacu JANINA CZARNECKA (1902-1978), w latach 1946-1947 łączniczka WiN z zagranicą, sądzona wraz z ppłk. Cieplińskim i innymi członkami IV Zarządu w pokazowym procesie w październiku 1950 r. i skazana wówczas na 15 lat więzienia. Jej dramatyczne losy – wojenną tułaczkę, wymagającą wielkiej odwagi i hartu ducha działalność konspiracyjną oraz śledztwo, proces i niemal dziesięć lat ciężkiego więzienia – prrzypomina dostępna w od dziś w naszym pałacu  wystawa planszowa ''Janina Czarnecka (1902-1978) - łączniczka antykomunistycznego podziemia'', do której odwiedzenia serdecznie zachęcamy.


    


Więcej o działalności Janiny Czarneckiej można przeczytać NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ 

Na temat procesu IV Zarządu WiN, w którym była sądzona, warto zajrzeć do TEGO ARTYKUŁU

Serdecznie zachęcamy również do odwiedzenia eksponowanej na piętrze naszego pałacu i opowiadającej m.in. o rodzinie Janiny Czarneckiej - WYSTAWY O DAWNYCH WŁAŚCICIELACH DOBRZYCY


Stanisław
Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER