Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-01-08

220 LAT TEMU - JÓZEF WYBICKI I LEGIONY POLSKIE WE WŁOSZECH     

Po lewej: Józef Wybicki, medzioryt z przeł. XVIII i XIX w., domena publiczna (źródło).

Po prawej: autor nieznany, gen. Jan Henryk Dabrowski, olej na płótnie, XIX w., domena publiczna (źródło).


220 lat temu, 9 stycznia 1797 r., gen. JAN HENRYK DĄBROWSKI (1755-1818) podpisał umowę z rządem Republiki Lombardzkiej (utworzonego przez Francuzów marionetkowego państewka w miejscu dawnego księstwa Mediolanu), której skutkiem było powstanie LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH  jako formacji wojsk posiłkowych tejże republiki.
   
Wydarzenie to było ukoronowaniem wielu miesięcy starań polskich działaczy emigracyjnych, którzy po upadku insurekcji kościuszkowskiej i III rozbiorze Rzeczpospolitej znaleźli się we Francji, usiłując znaleźć poparcie dla sprawy polskiej wśród tamtejszych władz rewolucyjnych. Jedną z najważniejszych postaci z tego kręgu był JÓZEF WYBICKI (1747-1822) – dawny konfederat barski, działacz reformatorski w czasach stanisławowskich i uczestnik powstania kościuszkowskiego. Legiony zawdzięczały swoje powstanie w znacznej mierze jego energii oraz wytrwałej działalności politycznej i publicystycznej. Kilka miesięcy później, w lipcu 1797 r., Wybicki na zawsze unieśmiertelnił Legiony, tworząc "MAZURKA DĄBROWSKIEGO" – warto wspomnieć, że w roku bieżącym obchodzimy również 90 rocznicę podniesienia tej pieśni do rangi polskiego hymnu narodowego.

Postaci Józefa Wybickiego i jego epoce poświecona będzie również prezentowana od końca kwietnia br. tegoroczna wystawa czasowa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - "Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie", na której zwiedzanie już teraz serdecznie zapraszamy. Nauczycieli i placówki oświatowe zachęcamy również do wypożyczenia przygotowanej wspólnie przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i Osrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu planszowej wystawy edukacyjnej "Józef Wybicki - patriota czasów Oswiecenia", skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dostępnej od początku lutego br.

Warto wspomnieć, że obie wystawy przypomną również szereg mniej znanych faktów z życia twórcy hymnu narodowego, w tym zwłaszcza jego związki z historią lokalną naszej najbliższej ojczyzny. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na często pomijany w jego życiorysach kilkuletni epizod pobytu w Dobrzycy, gdzie Wybicki był dzierżawcą i plenipotentem gen. AUGUSTYNA GORZEŃSKIEGO (1743-1816), z którym łączyły go nie tylko zażyłe stosunki osobiste, ale i więzy powinowactwa przez żonę Aleksandrę ze Skórzewskich Gorzeńską (1757-1801).

Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER