Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-12-09

EKSPOZYCJA STAŁA O DAWNYCH WŁAŚCICIELACH DOBRZYCY       

Eksponowane w pałacu portrety dawnych właścicieli i członków ich rodzin: generała Augustyna Gorzeńskiego, Marianny z Łakińskich Turnowej i Makarego Gorzeńskiego, wszystkie nieznanego autorstwa z II poł. XVIII w.Już od najbliższego weekendu na salach piętra pałacu oglądać będzie można niewielką, lecz ciekawą wystawę stałą poświęconą kolejno władającym Dobrzycą rodom: DOBRZYCKIM (XIV w.-1717)GORZEŃSKIM (1717-1816)TURNOM (1816-1836)KOTTWITZOM I BANDELOWOM (1836-1890)  oraz CZARNECKIM (1890-1939).

Prócz nielicznych zachowanych w dobrzyckim archiwum dokumentów, w tym przywileju miejskiego dla Dobrzycy wystawionego w 1790 r. przez GEN. AUGUSTYNA GORZEŃSKIEGO (1743-1816), eksponowane będą również książki z ekslibrisami dawnych właścicieli, fotografie z czasów, gdy właścicielami pałacu była rodzina Czarneckich, a także kilka renesansowych kafli piecowych – jedynych zachowanych fragmentów z wyposażenia dawnej siedziby Dobrzyckich.

Na ścianach podziwiać będzie można portrety właścicieli pałacu i członków ich rodzin – obok eksponowanych już wcześniej portretów gen. Augustyna Gorzeńskiego i jego kuzyna Makarego, warto tu wymienic również zakupiony niedawno do zbiorów wizerunek Marianny z Łakińskich Turnowej – babki bohatera wojen napoleońskich GEN. KAZIMIERZA TURNO (1778-1817) i znanego pamiętnikarza ADAMA TURNO (1775-1851).

Całość uzupełniają plansze objaśniające poszczególne etapy dziejów dobrzyckiego pałacu i przybliżające biografie jego najwybitniejszych właścicieli.
Na wystawie warto przyjrzeć się również wykopanym podczas prac badawczych kaflom piecowym z II poł. XVI w., zdobiacym niegdyś należącą do Dobrzyckich "kamienicę na kopcu". Na pierwszym kaflu z lewej strony widoczna jest postać męska prezentująca herb Bróg (Leszczyc).


Stanisław Borowiak


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER