2016-12-09

INFORMATOR EDUKACYJNY

CZYM JEST DLA NAS EDUKACJA?

Edukacja muzealna jest jednym - poza gromadzeniem i badaniem obiektów historycznych - z celów działalności muzeów. W Muzeum Ziemiańśtwa w Dobrzycy zajęcia prowadzimy poprzez śmiech i zabawę, ale tę misję traktujemy bardzo poważnie. Sztuka nie jest dla wybranych, a my wierzymy, że każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie. Kreatywność i pomysłowość drzemie w każdym z nas, dlatego zachęcamy już najmłodszych do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Chcemy, aby sztuka nie była zawieszona gdzieś  poza zasięgiem, ale żeby była dostępna i zrozumiała dla wszystkich na co dzień. Z takim przeświadczeniem przygotowaliśmy ofertę edukacyjną naszego Muzeum. Otwieramy pałacowe wnętrza i przybliżamy kawałek historii wszystkim, niezaleznie od wieku.

1. Lekcje muzealne - są podstawową formą naszych działań. Aby nie przypominały tych szkolnych wplatamy w nie elementy plastyczne, teatralne i literacjie. Zapraszamy zorganizowane grupy uczniów, na każdym szczeblu edukacji do udziału.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowaliśmy dwie wersje czasowe zajęć do wyboru:

LEKCJE MUZEALNE 1-GODZINNE  LEKCJE MUZEALNE 3-GODZINNE

PRZEDSZKOLA:
1. Moja pierwsza wizyta w Muzeum.
2. Kwiatki brakti i stokrotki.
3. Czy w pałacu mieszkały księżniczki?
4. Skarby jesieni.

SZKOŁY PODSTAWOWE:
1. Muzeum fajne jest.
2. Z wizytą u pana domu.
3. Tajemnice pałacowych komnat.
4. Flora i fauna w dobrzyckim parku.
5. Przy dawnym stole.
6. Służba w pałacu.
7. Jak się bawiono - ziemiańskie gry i zabawy.
8. Historia miasta Dobrzyca.

GIMNAZJA:
1. Praca w Muzeum od kuchni.
2. Dzień z życia ziemianina.
3. Ziemiańśkie wychowanie.
4. Świat mitów.
5. Dzieje masonerii.
6. Dawne założenia parkowe na przykładzie parku w Dobrzycy.
7. Tradycje kurkowych bractw strzeleckich w Wielkopolsce.
8. Augustyn Gorzeńśki a Konstytucja 3 Maja.

1. Legendy Dobrzyckie i miejsca z nimi związane.
2. Na ziemiańśkim weselu.
3. Tajemnice pałacowych komnat.
4. Architektura i sztuka dla początkujących.
5. Pieczęcie dobrzyckie na przestrzeni wieków.

2. Warsztaty okolicznościowe - co roku w czasie świątecznym organizujemy warsztaty tematyczne. Za każdym razem mają one inną tematykę i przebieg. Informacji o organizowanych aktualnie zajęciach można spodziewać się na naszej stronie internetowej, facebooku, a także na plakatach i ulotkach.
Najbliższe warsztaty odbędą się w pierwszym tygodniu ferii zimowych 2017 r.

3. Wystawy planszowe -
zawierają kilkanaście stojących plansz, na których w przystępny sposób zaprezentowane zostały tematy historyczne. Wystawy można wypożyczaś za darmo do szkół i ośrodków. Do tej pory powstały:
- "Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater"
- "W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja"

Zajęcia przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. W celu zasięgnięcia informacji i zamówienia lekcji muzealnej prosimy o kontakt telefoniczny z min. 2-tygodniowym wyprzedzeniem, na numer: 62 74 13 039 wew. 32 lub 25.

INFORMATORY EDUKACYJNE DOSTĘPNE SĄ W KASIE MUZEALNEJ,

WKRÓTCE TAKŻE WERSJA PDF NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.