Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-09-07

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Europejskie Dni Dziedzictwa to jeden z największych projektów w Europie, którego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Ziemiaństwa ma zaszczyt również włączyć się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji przygowaliśmy dla Państwa dwa wydarzenia: Dobrzycką Grę Terenową oraz kuratorskie zwiedzanie wystawy "W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy". Zapraszamy wszystkich w niedzielę 18 września br.

godz. 13:00 - 15:00 Dobrzycka Gra Terenowa
przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-16 lat. Głównym zadaniem będzie rozpoznanie kim był i skąd się wziął duch straszący w naszym pałacu w czasach, kiedy właścicielami była rodzina Czarneckich. Przygotowana trasa poprowadzi przez niedostępne na co dzień miejsca w Zespole Pałacowo-Parkowym takie jak: Grota, piwnica pod Monopterem oraz piwnice Pałacu. Zachęcamy do zabawy indywidualnie, w grupach koleżeńskich lub z rodzicami. Trasa będzie otwarta przez całe dwie godziny. O pierwsze informacje i wskazówki prosimy pytać przy kasie we wnętrzach Muzeum. Wyśledź ducha, który nawiedza pałac! 
 
godz. 15:00 - 17:00 kuratorskie zwiedzanie wystawy "W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy".
Po naszej najnowszej wystawie oprowadzać będzie Kazimierz Balcer - kurator. W roku bieżącym przypada dwusetna rocznica śmierci gen. Augustyna Gorzeńskiego – twórcy dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego i niewątpliwie najwybitniejszego z właścicieli Dobrzycy. Rocznica ta stanowi również dobrą okazję do przybliżenia postaci pozostałych właścicieli rezydencji i miasteczka. Jest to tym ważniejsze, że żaden z rodów władających Dobrzycą na przestrzeni kilkuset lat – Dobrzyckich, Gorzeńskich, Turnów, Bandelowów i Czarneckich, nie doczekał się jeszcze dotąd swojej monografii. Na wystawie można zobaczyć szereg portretów dawnych właścicieli pałacu, z wiszącym niegdyś w Dobrzycy portretem Augustyna Gorzeńskiego pędzla Kazimierza Wojniakowskiego na czele, ale i niezwykle ważnych dla ukazania dziejów majątku dokumentów i archiwaliów, spośród których wspomnieć warto zwłaszcza pierwszy wzmiankujący Dobrzycę dokument pergaminowy z 1327 r., liczne papiery rodzinne i majątkowe, jeden z tomów dziennika Adama Turno czy materiały związane z działalnością publiczną gen. Augustyna Gorzeńskiego. Duchy właścicieli są wciąż obecne!FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER