Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-09-01

W 225 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W 225 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jeszcze tylko przez miesiąc, do 2 października będzie można zapoznać się z wystawą czasową  „W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego szczególnie serdecznie zapraszamy szkoły: nauczycieli i uczniów do odwiedzenia naszego Muzeum i zapoznania się z unikatowymi pamiątkami związanymi z Konstytucją 3 Maja a zwłaszcza z dwoma jej pierwodrukami.

Większość prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów warszawskiego bibliofila p. Wojciecha Kochlewskiego, bez którego wszechstronnej pomocy powstanie wystawy nie byłoby możliwe. Spośród pochodzących z Jego zbiorów starych druków, prasy i pism ulotnych na szczególną uwagę zasługują dwa wydrukowane 5 maja 1791 r. pierwodruki Ustawy Rządowej, w tym zwłaszcza egzemplarz uwierzytelniony w grodzie warszawskim, co nadało mu rangę oficjalnego dokumentu Konstytucji. Jako jeden z zaledwie czterech istniejących, uwierzytelnionych w ten sposób pierwodruków, stanowi on bowiem bezcenna pamiątkę narodową. Na uwagę zasługują również edycje Ustawy Rządowej z końca XVII w. i liczne druki ulotne wydawane z okazji kolejnych rocznic Konstytucji - od XIX w. po czasy współczesne.
Na wystawie obejrzeć można również wypożyczone z Muzeów Narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz Muzeum Ziemi Koźmińskiej dzieła malarstwa, grafiki i medalierstwa, spośród których wymienić warto zwłaszcza pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, portret Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Wielkiego, pędzla Marcelo Bacciarellego. Muzeum Narodowe w Warszawie użyczyło również słynny obraz Kazimierza Wojniakowskiego przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz szkic Jana Matejki do jego obrazu "Konstytucja 3 maja", namalowanego z okazji hucznie obchodzonej w Galicji 100 rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej Pana Wojciecha Kochlewskiego www.konstytucja3maja.info


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER