Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-03-15

OFERTA EDUKACYJNA

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza zorganizowane grupy uczniów, ze wszystkich typów szkół, na każdym szczeblu edukacji do udziału w lekcjach muzealnych. Dobrze przemyślane i zgodne z podstawą programową zajęcia odbywają się we wnętrzach zabytkowego pałacu lub w przestrzeni otaczającego go parku angielskiego.

            Lekcje muzealne prowadzą pracownicy Muzeum: historycy, historycy sztuki i poloniści. Treści dotyczą sztuki, architektury, historii, natury, tradycji i obyczajowości ziemian.

           Wszystkie tematy mogą być przeprowadzone w grupach uczniów w każdym wieku. Zostaną dopasowane do poziomu rozwoju dzieci. Czas realizacji zajęć może ulec skróceniu w zależności od wieku i zaangażowania grupy. Cena jednostkowa za lekcję wynosi 130 zł.
W celu zamówienia lekcji muzealnych prosimy o kontakt telefoniczny 62 74-13-039 wew. 25 lub 29, z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.

  1. Legendy dobrzyckie i miejsca z nimi związane

Tematem lekcji są mity i legendy związane z pałacem i parkiem w Dobrzycy.
Uczniowie poznają treści legend, nauczą się odczytywania symboliki znaków w nich zawartych i rozpoznawania miejsc w nich ukrytych. Zajęcia odbędą się w formie podchodów – na podstawie tekstów zawartych w monografii ks. Stanisława Śniatały, uczestnicy odbędą wędrówkę po miejscach, które kryją w sobie tajemnice.
Czas: 3 h

 

  1. Na ziemiańskim weselu

Uczniowie zostaną wprowadzeni w temat ziemiańskich gier i zabaw. Przedstawione zostaną tradycje związane ze świętami rodzinnymi, zwłaszcza z obrzędami weselnymi na przykładzie ślubu Zofii Czarneckiej. Uczestnicy będą pracować z archiwalnymi źródłami literackimi i ikonograficznymi. Zadaniem grupowym będzie odtworzenie, na podstawie zdobytych informacji, sceny ziemiańskiego ślubu w formie dramy.
czas: 3 h

 

  1. Tajemnice pałacowych komnat

Uczniowie odbędą wędrówkę po pałacowych salach. Dowiedzą się jakie pierwotnie funkcje pełniły poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało, a co zostało zmienione wraz z upływem lat. Poznają zakamarki niedostępne dla zwiedzających na co dzień. Zadaniem plastycznym będzie wspólne zbudowanie makiety pałacu.

czas: 3 h

 

  1. Architektura i sztuka dla początkujących

Uczestnicy poznają budowle w parku i pałacowe wnętrza od strony architektury i malarstwa. Dowiedzą się czym jest styl klasycyzujący i jakie bogactwo form w sobie kryje. Zrozumieją zasady powstawania malarstwa iluzjonistycznego i delikatnych sztukaterii.
Uczniowie zabawią się w artystów biorących udział w plenerze malarskim.

Czas: 3 h

 

  1. Pieczęcie dobrzyckie na przestrzeni wieków

Uczniowie zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi sfragistyki, czyli nauki o pieczęciach na przykładzie pieczęci dobrzyckich. Dowiedzą się z jakich materiałów wykonywano pieczęcie, jakie motywy były wykorzystywane w ich dekoracjach i jakie przedstawienia występują na przykładach z Dobrzycy. Uczniowie wykonają także samodzielnie własne pieczęci.

Czas: 3 h

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER