Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-07-30

PAMIĘĆ O KONSTYTUCJI 3 MAJA W CZASACH PRL

Wśród wielu wątków tematycznych eksponowanej w naszym pałacu wystawy „W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”, jednym z ciekawszych są dzieje pamięci o Ustawie Rządowej w okresie PRL.

Największa grupa eksponowanych w tej części wystawy obiektów związana jest z czasami „Solidarności”. Dokumentują one organizowane przez związek obchody przypadającego w 1981 r. 190-lecia uchwalenia Ustawy Rządowej oraz kolejne trzeciomajowe rocznice, które niemal we wszystkich większych miastach świętowano manifestacjami, brutalnie rozpędzanymi przez ZOMO.

O wydarzeniach tych przypominają liczne solidarnościowe czasopisma, plakaty i druki ulotne oraz drugoobiegowe wydania i reprinty książek związanych z Konstytucją, a także znaczki kwestarskie wydawane przez różne struktury „Solidarności”.

Zapraszamy do zwiedzania!

Polecamy również odwiedzenie strony internetowej Pana Wojciecha Kochlewskiego, działacza podziemnej "Solidarności", osobiście zaangażowanego w druk niektórych spośród eksponowanych na wystawie materiałów.
Niektóre z prezentowanych na wystawie materiałów - u góry plakaty "Solidartności" wzywające na manifestacje 3 Maja, u dołu znaczki kwestarskie z 1982 i 1986 r.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER