2016-02-22

OFICJALNE OTWARCIE WYSTAWY „OD KLEOPATRY DO NELSONA”

Wernisaż wystawy odbył się 21 lutego 2016 r. Przybyłych gości powitał w imieniu Dyrektora Muzeum p. Wiesława Kaczmarka, kierownik Działu Historycznego - p. Marek Jaeger. Wprowadził on w klimat wystawy. Szczegóły ekspozycji wyjaśniła natomiast koordynator wystawy Sylwia Kuźnicka, która przybliżyła realia epoki wiktoriańskiej, sposób obchodzenia jubileuszów królowej oraz sposoby fotografowania królowej przez „Fotografa Jej Królewskiej Mości” Jamesa Stacka Laudera, czyli Lafayete’a.

Wystawa prezentuje 53 fotografie będące częścią zbiorów archiwum zakładu fotograficznego „Lafayette”. Jest to jedna z najważniejszych kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego, pochodząca obecnie ze zbiorów Victoria & Albert Museum w Londynie. Wystawę uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Winsdsorze. Dopełnienie ekspozycji stanowią cztery kostiumy, będące wierną rekonstrukcją sfotografowanych strojów, przygotowane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.

Bal z okazji Diamentowego Jubileuszu królowej Wiktorii odbył się 2 lipca 1897 r. w rezydencji Devonshire House w Londynie. Stanowił jedno z wielu wydarzeń uświetniających obchody 60-lecia panowania ukochanej królowej. Choć królowa we własnej osobie nie uczestniczyła w balu, reprezentował ją jej syn Edward - późniejszy król Edward VII. Obok niego, uświetniała swoją obecnością cała ówczesna elita Wielkiej Brytanii, która wcieliła się w znane postacie historyczne takie jak: Kleopatra, Ryszard Lwie Serce, czy admirał lord Nelson. Warto zobaczyć jak w tamtych czasach postrzegano wschodnią cywilizację przez mieszkańców świata zachodniego w XIX wieku.

Realizatorami wystawy są Muzeum Victorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Kuratorem jest Russell Harris – historyk sztuki, pisarz i tłumacz pracujący w Londynie.

Wystawa była już prezentowana w Levanger Museum w Norwegii, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen w Niemczech oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Ekspozycja zaaranżowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy prezentowana jest na piętrze Pałacu. Potrwa ona do 15 sierpnia br.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Zdjęcia w zakładce fotogaleria