2017-05-08

OTWARCIE WYSTAWY POPLENEROWEJ ''ZIEMIAŃSKIE KLIMATY''

W piątek 5 maja o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej ''Ziemiańskie klimaty'', która będzie eksponowana do 15 maja. Prezentowane na niej są obrazy powstałe podczas pleneru malarskiego w sierpniu i wrześniu 2016 r. w Dobrzycy. Stanowią one malarską wizję zachowanych rezydencji ziemiańskich i otaczającego je niepowtarzalnego, przesiąkniętego historią klimatu.

Tym razem jako źródła inspiracji posłużyły pałace w Zakrzewie, Bugaju, Broniszewicach, Bugaju, Lewkowie, Sobótce i Gutowie  oraz dwory w Psieniu Ostrów, Żegocinie i Kurcewie leżące w powiatach pleszewskim i ostrowskim. Odwiedzane miejsca różniły się stylem, funkcją, wielkością, kolorystyką i otoczeniem, a przede wszystkim obecną kondycją.

Artyści biorący udział w plenerze – Halina Borys, Bogusław Doba, Maria Kania, Marek Madej, Agnieszka Niżegorodcew, Barbara Pierzgalska, Andrzej Sibilski, Małgorzata Turnau, Piotr Turnau oraz Ewa Żelewska-Wsiołkowska – starali się przetransponować na obrazy swoje odczucia i wrażenia, oddać na płótnie specyficzny klimat otaczający dawne siedziby rodów ziemiańskich i arystokratycznych.

W ciągu dwóch tygodni stworzyli ponad trzydzieści prac znacząco różniących się techniką, charakterem i sposobem interpretacji zastanej rzeczywistości. Część z nich powiększyła tworzoną w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy kolekcję obrazów siedzib ziemiańskich, dobitnie oddającą piękno zachowanych do dziś zabytków kultury materialnej i dziedzictwa narodowego.

Podczas wernisażu można było posłuchac wystąpień dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, p. Wiesława Kaczmarka, koordynatora plenera p. Haliny Borys, prezesa oddziału poznańskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, p. Danuty Prus-Głowackiej oraz części spośród autorów eksponowanych prac.