2016-08-11

POMNIK HISTORII

11 sierpnia na terenie Muzeum odbyła się wizytacja obiektu przez przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wizytacja ta ma związek z weryfikacją złożonego przez Muzeum Ziemiaństwa w 2014 roku wniosku o uznanie Zespołu Pałacowo – Parkowego za Pomnik Historii. Status ten nadaje się zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją która wydaję opinie na temat zasadności nadania tego statusu obiektowi. Opinia ta przedstawiana jest Radzie Ochrony Zabytków, która przedstawia rekomendację Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej.
W Polsce status Pomnika Historii posiada dotychczas 60 obiektów.