2016-07-29

KATALOG WYSTAWY O KONSTYTUCJI 3 MAJA

Katalog otwierają przybliżające charakter i znaczenie Konstytucji 3 Maja, a także historię jej pierwodruków i kolejnych edycji obszerne komentarze historyczne autorstwa znawcy dziejów osiemnastowiecznego parlamentaryzmu, prof. Michała Zwierzykowskiego oraz warszawskiego bibliofila p. Wojciecha Kochlewskiego, właściciela większości prezentowanych na wystawie druków i wieloletnego propagatora wiedzy o majowej Ustawie Rządowej.

Kolejne części katalogu to opisy i wizerunki wszystkich eksponowanych na wystawie obiektów, podzielonych na poszczególne działy tematyczne (druki; malarstwo i grafika; monety, medale, odznaki, militaria; filatelistyka). Można tu podziwiać nie tylko wizerunki i szczegółowe opisy obu pierwodruków Ustawy Rządowej oraz pierwszych jej wydań z końca XVIII w., ale także licznych związanych z Konstytucją druków wydanych w ciągu następnych dwóch stuleci – aż po podziemne edycje „Solidarności”.

Warto zapoznać się również z częścią poświęconą malarstwu i grafice – zdjęciom eksponowanych na wystawie grafik i obrazów, w tym słynnego obrazu Kazimierza Wojniakowskiego czy porteru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego, towarzyszą wyczerpujące opisy opracowane przez opiekujących się nimi na co dzień pracowników naukowych polskich muzeów.

Całość uzupełniają opisy związanych z Konstytucją medali, odznak, numizmatów czy szczególnie interesujących znaczków kwestarskich z okresu II wojny światowej i lat osiemdziesiątych XX w.

Mamy nadzieje, że katalog będzie stanowił dla czytelników nie tylko przewodnik po eksponowanych na wystawie obiektach, ale i ciekawe kompendium wiedzy o czasach Sejmu Czteroletniego, pomagające ukazać znaczenie i wielkość Konstytucji uchwalonej historycznego dnia 3 Maja 1791 r.

Zachęcamy do nabycia katalogu, a przede wszystkim odwiedzenia wciąż eksponowanej w naszym pałacu wystawy.

Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną internetową Pana Wojciecha Kochlewskiego