2016-02-11

UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY „OD KLEOPATRY DO NELSONA”

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”, które odbędzie się w niedzielę, 21 lutego 2016 r. o godz. 14:00. Wystawa potrwa do 15 sierpnia br.

Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, uzupełnione zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Na wystawie za pośrednictwem wybranych kostiumów, objaśniony został późnowiktoriański świat idei, pojęć i wyobrażeń. Dopełnienie stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon Collage of Art w Londynie.

Wystawa była już prezentowana w Levanger Museum w Norwegii, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen w Niemczech, a ostatnio także w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

od_kleopatry_do_nelsona

Na historyczny bal u księżnej Devonshire w zeszłym tygodniu zamówiono studio fotograficzne, obiektyw zaś był, jak się okazuje, ze wszech miar niezbędny, aby uwiecznić niezwykle wiernie odtworzone kostiumy, w jakich pojawili się goście. Wśród nich nie zabrakło najznakomitszej śmietanki towarzyskiej, od rodziny królewskiej poczynając. Kostiumy zaś wyobrażały postaci najznakomitszych mężów i kobiet w historii. Dzięki fotografii bez wątpienia udało się uwiecznić zarówno bal, jak i jego uczestników, a w przyszłości, kiedy wydarzenia tego wspaniałego roku ktoś spokojnie opowie łagodną prozą, wartość owego fotograficznego zapisu będzie niezwykła.

Photographic News, 9 lipca 1897 r.